Kız Kardeşim Projesi | Coca-Cola Türkiye

Kız Kardeşim Projesi | Coca-Cola Türkiye

Coca-Cola olarak kadınların ekonomik hayatta aktif bir şekilde yer almasının hem ülkelerinin hem de kendi çevrelerinin kalkınmasında, gelişmesinde büyük önem taşıdığının bilincindeyiz. Bunun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesinin, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta güçlü bir şekilde yer almasıyla mümkün olacağı görüşündeyiz. Bu değişimi gerçekleştirebilmekte önemli bir rol oynamak en önemli hedefimiz.

 

Bu doğrultuda Coca-Cola’daki liderlik pozisyonlarındaki kadın varlığının yükseltilmesine ilişkin 2020 Vizyonu hedeflerimize ulaşmamıza destek olması amacıyla 2007 yılında küresel, stratejik bir plan olan Global Kadın Girişimi’ni hayata geçirdik. Lider konumundaki kadın yöneticilerimizin temsilinin artırılmasına yönelik kurduğumuz konsey, Coca-Cola'nın 2020 yılına kadar tüm dünyada 5 milyon kadının ekonomik ve toplumsal hayatta güçlendirilmesine destek olma vizyonuyla harekete geçti. 2020 sonu itibarıyla, 100 ülkede 6 milyon kadına ulaşmanın mutluğunu yaşıyoruz.

 

Coca-Cola Türkiye olarak, global hedefi desteklemek üzere Türkiye’de de 2015 yılında Kız Kardeşim projesini hayata geçirdik. Habitat Derneği ve TOBB iş birliğinde yürüyen proje kapsamında bugüne kadar 100 bine yakın kadın ile bir araya geldik

 

Hedefimiz, kadınların toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi

 

Kız Kardeşim projesinin hedefi tüm Türkiye’de 15-55 yaş arasındaki kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi-becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesini desteklemek.

 

Proje kapsamında kadınlara bireyler için finansal bilinç, bilişim, iletişim ve girişimcilik müfredatında eğitimler veriliyor. Yıl boyunca süren eğitimlerle kadınların kişisel mali kaynaklarını doğru yönetebilmeleri, temel finansal hizmetleri tanımaları, dijital okuryazarlık ve internet güvenliği konularında farkındalıklarının artması hedefleniyor.

 

Yine proje kapsamında 2019 yılında yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren kadınları desteklemek amacıyla hibe programını hayata geçirdik ve 11 kadına hibe desteği verdik.

 

Hibe ve eğitimler 2021 yılında da sürdü

2021 yılında, ikinci kez düzenlediğimiz hibe programı kapsamında 30 girişimci kadına toplam 765 bin TL’lik hibe desteği verdik.

 

Ayrıca, Kız Kardeşim projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iş birliği desteğiyle, 2021’de kırsalda kadın çiftçileri ve tarımsal kalkınma kooperatif ortağı olan kadınları girişimciliğe hazırlıyor. İş birliği kapsamında, kadın çiftçilere ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’ndeki kadınlara yönelik; temel finans, dijital pazarlama ve tasarım ile tarımsal eğitim programları düzenleniyor.

 

Yine Kız Kardeşim projesi kapsamında, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) tarafından tasarlanan “Yarınım Kız Kardeşim” programının faaliyetleri “Yarınım Kız Kardeşim Fikir Kampı” ile genişletildi.  “Yarınım Kız Kardeşim Fikir Kampı” ile eğitim programını tamamlayan öğretmenlerin mentorluğunda, öğrencilerin, kız çocuklarını ve kadınları toplumsal olarak güçlendirmeye yönelik fikirleri gün yüzüne çıkarıldı.

 

Kız Kardeşim projesi kapsamında ayrıca, daha çok kadının ihtiyaç duyduğu eğitim desteğine kolayca ulaşmasını sağlamak amacıyla oluşturulan dijital platform akademi.kizkardesim.net 17 Eylül'de açıldı. İçerikleri genişletilen yeni eğitimlere dileyenler bu platform üzerinden ücretsiz olarak katılabiliyor. 

 

Kız Kardeşim projesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.