NEWS


Title

subtitle

Kız Kardeşim projesinin ilk eğitimi, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ile Ankara'nın Ayaş ilçesinde başladı. Kırsal alanda yaşayan ve kendi imkânlarıyla üretim yapan kadınlara yönelik olarak toplam 10 ilde düzenlenecek eğitimler, yaklaşık 1.000 kadın girişimciye ulaşmayı hedefliyor.

 

Coca-Cola Vakfı’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat Derneği ile birlikte 2015 yılından bu yana sürdürdüğü Kız Kardeşim projesi ile kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi amaçlanıyor. 

 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, eğitim seferberliğinin başladığı Kız Kardeşim projesi tanıtım toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, kadınların kalkınmaya katılımının hem ülke ekonomisinin güçlenmesi hem de kadının statüsünün yükselmesi açısından önem taşıdığını belirterek şunları söyledi: 

 

“Tarımsal üretimi arttırmanın, kaliteli ürün elde etmenin, tarım ile uğraşanların yaşam düzeylerini yükseltmenin ve kırsal alanda kalkınmanın gerçekleştirilmesinin en önemli yollarından biri şüphesiz kırsalda kadınların güçlendirilmesidir.

 

Bugün, ekonomide ve tarımsal üretimde de en önemli rolü kadınlar üstleniyor. Dünyada Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 37’si kadınların gayretinden geliyor. Dünyada tarımsal işgücünün yüzde 43'ünü kadınlar oluşturuyor. Ülkemizde ise toplam istihdamın yüzde 29.4’ü kadınlardan oluşuyor. Tarım sektöründe istihdam edilen kadın oranı ise yüzde 26.1’dir. 

 

Bakanlığımız tarafından 2000 yılından itibaren yürütülen Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi, kırsal alanda yaşayan kadınları tarımsal konularda ve ekonomik faaliyetlerde eğitmek, tarımsal üretimdeki kaliteyi artırmak, kalkınmada kadınların daha aktif rol almalarını sağlamak ve kırsaldaki kadının ekonomik ve sosyal konumunu iyileştirmek ve güçlendirmek adına kadın çiftçilerimiz açısından önemli bir proje olmuştur.

 

Tarım ve Orman Bakanlığımız, Kız Kardeşim projesi ile tarımsal alanda faaliyetlerde bulunan kırsaldaki kadınları da dahil etti. Kırsaldaki kadın girişimcilerin ve tarımsal kalkınma kooperatifi ortağı olan kadınların ekonomiye katkısını artırmaya destek olmak, bu kapsamda yeteneklerin artırılması ile kamuoyu nezdinde farkındalık oluşturmak amacı ile belirlenen illerde yoğun eğitimlere başlıyoruz.”

 

Karaca: “Kadınları desteklemeye devam edeceğiz”

 

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca programın açılışında şunları söyledi: 

 

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sağladığı iş birliği kapsamında, tarım sektöründe emek veren kadınlara da ulaşma imkânı bulduğumuz ilk eğitim programımızı gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Kız kardeşim projesi kapsamındaki eğitimler ile kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ekonomik kalkınmada daha etkin rol almalarını hedefliyoruz. T.C Tarım ve Orman Bakanlığı’na ve bu eğitimlere katılan kadın girişimcilerimize Coca-Cola ailesi adına teşekkürlerimi sunuyorum. Kız kardeşim programı ile kadın girişimcilerimizi destekleyeceğiz, kadınlardan aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz.”

 

Eğitimler hakkında

 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında, 10 ilde 1.000 kadın girişimciye; Müşteri İlişkileri ve Satış, Ürün Sunum ve Pazarlama Teknikleri, Temel Gıda Güvenliği Hijyen ve Lojistik, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Finansal Okuryazarlık, Sosyal Medya ve İnternet Reklamcılığı, Etiketleme Mevzuatı, DİTAP, Coğrafi İşaretler, Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık konu başlıkları ile eğitimler verilmesi hedefleniyor.

 

Eğitimlerin verileceği iller ise Ankara, Erzurum, Bursa, Eskişehir, Elazığ, Konya, Balıkesir, İzmir, Samsun ve Adana olarak belirlendi. Eğitim programı kapsamında başarılı kadınlara katılım belgesi verilecek. 

 

Eğitimlerde, mentor desteği ve kadın girişimcilerin katılımcılarla bir araya gelerek başarı hikayelerini anlattığı “ilham buluşmaları” da kapsama alındı. Kamuoyunda Somer Şef olarak bilinen Somer Sivrioğlu da ilham buluşmaları kapsamında 3 ilde seminer verecek. Ayrıca eğitimleri başarı ile tamamlayan kadın girişimcilere ödül verilmesi planlanıyor.

 

BASIN İLETİŞİMİ

Basın mensubu munuz? Coca-Cola Türkiye ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.