NEWS


Title

subtitle

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Coca-Cola Türkiye, kadın girişimcileri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınları desteklemek amacıyla iş birliği yapacak. Coca-Cola Türkiye’nin desteklediği, Kız Kardeşim projesi kapsamında yapılan bu iş birliği ile kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerinin artırmaları için eğitimler verilecek.

 

Kız Kardeşim Eğitim Programı kapsamında, Türkiye genelindeki kadın çiftçiler ve tarımsal kalkınma kooperatif ortağı olan kadınlar olmak üzere 1.000 kadın girişimci hedefleniyor. Bugüne kadar 100 bin kadına destek olan Kız Kardeşim projesinde 2021 yılında 250 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

 

Projenin iş birliğine dair imza töreni, 9 Mart 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Tören, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece ve Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca’nın katılımı ile yapıldı. 

 

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca iş birliğine ilgili yaptığı açıklamada, “Kız Kardeşim projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sağladığı iş birliği ile yolculuğuna güçlenerek devam edecek. Tarım sektöründe emek veren kadınlara da ulaşma imkânı sunulacak bu iş birliğinden dolayı çok mutluyuz. 2015 yılından bu yana Türkiye’de “Kız Kardeşim” projesini destekliyoruz. Projemizle; 15-55 yaş arasındaki kadınların gerekli bilgi-becerilerle donatılarak, ekonomik hayata katılımı konusunda güçlenmeleri için çalışıyoruz.  Bugüne kadar 100 bine yakın kadına ulaştığımız Kız Kardeşim projemizle 2021 yılı sonu itibariyle 250 bin kadının toplumsal ve ekonomik hayata katılımına destek olmayı hedefliyoruz. Yeni iş birlikleri ile daha fazla kadının hayatına dokunmaya, yerel kalkınmada aktif rol almalarını desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.

 

Eğitim programını başarı ile tamamlayan kadınlara sertifika verilecek

 

Coca-Cola Türkiye ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Kız Kardeşim portalı üzerinden kadın çiftçilere ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’ndeki kadınlara yönelik; temel finans, dijital pazarlama ve tasarım ile tarımsal eğitim programları düzenlenecek. Programı başarı ile tamamlayan kadınlara sertifika verilecek. Kız Kardeşim TIR’ı ile belirlenecek illerde yerinde eğitim programları düzenlenecek.

 

Mentor desteği ve kadın girişimcilerin katılımcılarla bir araya gelerek başarı hikayelerini anlattığı “ilham buluşmaları”nın da kapsama alındığı iş birliği ile ayrıca, kadınların ürettiği ürünlerin dijital mecralarda yer almasına destek olunarak kadınların emekleri ekonomiye kazandırılacak. Ayrıca eğitimleri başarı ile tamamlayan kadın girişimcilere ödül verilmesi planlanıyor.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece ve Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca

BASIN İLETİŞİMİ

Basın mensubu munuz? Coca-Cola Türkiye ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.